Haber

Libya’da seçim şartları konusunda anlaşmaya varıldı

Libya’nın doğusundaki silahlı kuvvetlerin başında bulunan Halife Haftar ile Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi ve Libya Takviye Misyonu (UNSMIL) Lideri Abdoulaye Bathily, Libya’daki seçim koşullarının hazırlanması konusunda mutabakata vardı. ülke.

Haftar güçleri ve Bathily, ülkenin doğusundaki Bingazi kentinde düzenledikleri toplantıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hafter güçlerinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda ülkedeki son siyasi gelişmelerin ele alındığı; Seçim maddelerinin Seçim Maddelerini Belirleme (6+6) Komisyonu tarafından kesinleştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

İki taraf ayrıca cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılması için uygun koşulların yaratılması konusunda da anlaştı.

Bathily, sosyal medya platformu hesabından yaptığı açıklamada

BM yetkilisi, Libya’da kapsamlı ulusal seçimler için uygun koşulların yaratılması konusunda Hafter ile anlaştığını belirtti.

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Bathily, ülkenin doğusundaki ve batısındaki taraflarla görüşmelerde bulunuyor.

Ne oldu?

Libya Yüksek Devlet Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin 6 üyesinden oluşan Seçim Maddeleri Belirleme Komitesi, ülkede seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilen Anayasa Bildirgesi’nde değişiklik yapmak üzere Fas’ta toplantı yaptı.

Toplantılar sonucunda Komite üyelerinin, Libya’da seçimlerin önünü açacak yasaları 3 Haziran’da oy çokluğuyla kabul ettiği açıklandı.

Komiteden 9 Haziran’da yapılan açıklamada, seçim kanun tasarı tasarılarının üyeler tarafından onaylandığı, bunların son kanun olduğu ve bir sonraki seçimlerin bu kanunlara uygun olarak yapılacağı ancak bazı sorunların halen devam ettiği belirtildi. çeşitli kesimler tarafından tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu