Ekonomi

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat: Yen dönemi 1 Eylül’de başlıyor

Geçen yıl kiralarda yaşanan büyük artışlar, kiracıları ve ev sahiplerini büyük endişeye sevk etmiş ve ortaya çıkan durum kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Yapılan düzenleme ile kira artışlarına yüzde 25’lik zam sınırı getirilirken, bunun da bitmesine sayılı günler kala gözler hükümetin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye çevrildi.

PAZAR RAYERİNDEN KİRA İSTEYENLERE HAPİS CEZASI

Hükümet yetkilileri geçtiğimiz haftalarda yaptıkları açıklamalarda kira zammı için süre sınırlamasının uzatılacağını belirtmişti. Ancak henüz yönetmelik çıkmadığı için uygulamaya ilişkin yeni tarih ve artış oranı henüz netlik kazanmadı. Ayrıca kira düzenlemesi ile sadece zam oranı değil, daha sert yaptırımlar da planlanıyor. Evini piyasa fiyatının üzerinde fahiş bir fiyata kiralayan ev sahiplerinin de 1-3 yıl hapisle yargılanması bekleniyor.

SINIRLAMA NEDENİYLE MAĞDUR OLDUĞUNA KARAR VERİYORLAR

Yeni düzenlemeyle ilgili merak edilen bir diğer konu da mesken sahiplerinin durumu. Özellikle kira geliri ile geçinen veya konutunu kiraya verenler ve başka bir konutta kiracı olan kişiler, kısıtlamanın mağduru olduklarını ve her iki tarafın da korunması gerektiğini belirtiyor.

ARABULUCULUK YÖNETMELİĞİ 1 EYLÜL’DE GİRECEK

Kiracılar ve mülk sahipleri için arabuluculuk sistemi de yakında devreye girecek. Son yıllarda hızla artan kira fiyatları ev sahibi-kiracı ilişkilerinde büyük sorunlara neden olmuştur. Zam konusunda anlaşamayanlar ve tahliye olmak isteyenler mahkemeye gitti. Biriken taleplerle dava yükü artarken, sonuç için verilen süre 3 yıla ulaştı. Bu sorunu çözmek için yapılan arabuluculuk düzenlemesi 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

ANLAŞMA OLMAZSA İŞLEM YAPILACAK

Bu tarihten sonra ev sahibi veya kiracı dava açmak istediğinde arabulucuya başvurmadan doğrudan dava açamayacak. Arabulucu ile taraflar arasında anlaşmazlık çıkması halinde dava açılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu