Haber

Danimarka’daki provokasyona Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki: En şiddetli şekliyle kınıyoruz

Son dakika haberi: Danimarka’da Kuran’a ve Türk Bayrağı’na yönelik provokatif eylemin ardından Türkiye’den tepki geldi.

Ankara’daki Danimarka Büyükelçiliği Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Bakanlık tarafından şu açıklama yapıldı:

“Danimarka’da 24 Mart’ta kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e ve şanlı Bayrağımıza karşı işlenen nefret suçunun 31 Mart Ramazan ayında yeniden işlenmesine izin verilmesini en şiddetli şekilde kınıyoruz. içerideyiz.

“BU YANLIŞTA KİŞİSEL DAVRANIŞLARI DİKKATE ALDIK”

Bu alçakça eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini kabul etmediğimizi ve bu yaklaşımın asla meşrulaştırılamayacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu garip şeyin ısrarını da not ediyoruz.

Hukuki ve idari tedbirlerin yetersizliği ve bu tür eylemlerin önlenmesine yönelik siyasi irade eksikliği ile faillerin cezasız kalmasının yeni provokasyonları teşvik ettiği açıkça görülmektedir.

Bu hareket, Avrupa’da son dönemde İslamofobi, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılığın arttığının açık bir kanıtıdır. Bu tür nefret eylemleri aynı zamanda hoşgörüye, barış içinde bir arada yaşama kültürüne ve demokratik bedellere inanan herkese yönelik bir saldırıdır. Bunu görememek ve bu yapılanlara göz yummak büyük bir ahmaklıktır.

Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımız ve protesto ettiğimiz Bakanlığımıza çağrıldığımız Danimarka Büyükelçisine iletilmiştir.Danimarka makamlarını bu suçun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve bu tür provokasyonların tekrarını önlemek için aktif önlemler almaya şiddetle davet ediyoruz.”

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu