Ekonomi

Barclays borsadaki yükselişte genişleme alanı gözlemliyor

Barclays’in mali analist ekibi, özellikle ekonominin kademeli ve kontrollü bir yavaşlama göstermesi durumunda, hisse senedi fiyatlarında daha yaygın bir artış potansiyeli olduğuna inanıyor. Hisse senedi fiyatlarında son birkaç ayda yaşanan ciddi artışlara rağmen bu görünüm devam ediyor.

Hisse senetlerinin mevcut dağılımı ABD ve teknoloji bölümü dışında çok yüksek görünmüyor, bu da diğer bölümlerde büyüme için yer olduğuna işaret ediyor.

Analistler, hisse senedi fiyatlarının son dönemde güçlü seyretmesine rağmen kısa bir süre sakinleşebileceğini öngörüyor. Ancak fiyatların düştüğü dönemlerde hisse senedi alma eğilimi yeniden hakim olabilir. Bu, yatırım fonlarının ve bireysel yatırımcıların sahip olduğu hisse miktarının olağandışı yüksek düzeyde olmaması nedeniyle mümkün.

Emtia Ticareti Danışmanlarının önemli sayıda uzun pozisyon tutmasıyla hisse senetlerine yapılan yatırım Ocak ayında arttı. Ayrıca makro hedge fonlar ve risk yönetimi odaklı fonların yatırımlarını artırması, olumsuz olayların yaşanması halinde piyasada daha büyük düşüşlere yol açabilir.

Ekonominin iyileşmesi ve faiz oranlarının yılın ikinci yarısında daha sert bir şekilde düşmesinin beklenmesi nedeniyle para piyasası hesaplarında daha yüksek riskli varlıklara kaydırılabilecek önemli miktarda para bulunmaktadır.

Son dönemde daha fazla risk alma eğilimi en çok ABD, teknoloji sektörü ve Japonya hisse senetlerinde görülüyor. Buna karşılık Çin ve Avrupa o kadar fazla yatırım çekmedi; Yalnızca hisse senetlerine yatırım yapan fonlar ve sistematik stratejiler izleyen fonlar bu alanlara hâlâ daha az yatırım yapıyor.

Avrupa’da lüks eşya, otomotiv, madencilik, kimya, finans kurumları ve enerji gibi segmentlerde yatırımın fazla olmaması, yatırım portföylerine çeşitlilik katmak isteyen yatırımcılara fırsatlar sunuyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, bir finans editörü tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen şartlar ve koşullarımıza bakın.

kocarliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu