Ekonomi

ATO’nun kalıcı konut kampanyasına “100+59 Eser Projesi” ile destek

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgede 100+ kalıcı konut inşaası için başlattığı “Ayın Yıldızı Benim” temalı bağış çağrısına, “100+59 Yapıt Projesi”, ATO Kültür ve Sanat Merkezi No:59 Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen stant açılışı CerModern’de gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Tüm Sanat Galerileri Derneği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği ve Sanatçı Kadınlar Derneği üyelerinin eserleri 29 Nisan Cumartesi günü satışa çıkarılacak. Gelir, depremzedelerin kalıcı barınma ihtiyaçları için kullanılacak.

Serginin açılışına ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ve ATO 59 Kültür Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi Başkanı Emrah Hacıoğlu ve davetliler katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada ATO’nun 6 Şubat depremlerinin ardından meslek heyetleri ve üyeleriyle birlikte harekete geçtiğini hatırlatan Baran, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için bölgeye 100’e yakın TIR malzeme sevk edildiğini söyledi.

96 ailenin barınabileceği prefabrik bir yaşam alanı inşa ettiler.

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Çay Mahallesi’nde 96 ailenin barınabileceği prefabrik yaşam alanı inşa ettiklerini belirten Baran, şöyle devam etti:

“Çocukları düşünerek onlara oyun alanları eklediğimiz, yataktan yorgana, ısıtıcıdan buzdolabına, perdeden nevresime her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde donattığımız bu yaşam alanlarını teslim ettik. Geçen hafta bölgeye boyacı gönderdik. Oradaki 96 prefabrik evimizi sanat eserleriyle boyayarak renklendirdik.“İnsanları güldürmek adına fark yaratmak istedik. Bunlarla yetinmedik. Bölgenin yaralarını sarmak ve vatandaşlarımızın kalıcı barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘Ben Ayın Yıldızıyım Ya Sen’ temalı bağış daveti başlattık. Hedefimiz 100’den fazla konutu deprem bölgesine ulaştırmak” dedi.

ATO 59 Nolu Meslek Komitesi tarafından hazırlanan 100+59 Sanat Eseri Projesi kapsamında açılışı yapılan serginin önemli bir göreve imza attığını belirten Baran, şunları kaydetti:

“Sanatla ticareti buluşturdular. Ortada çok değerli bir eser var. 100+59 Eser dediler. Proje adını Cumhuriyetimizin 100.yılından ve komite sayımız olan 59’dan alıyor. Gelirlerin tamamı buradan ATO olarak düzenlemiş olduğumuz daimi konuttur.Kampanyaya bağışlanacaktır.Asıl yardımın daimi konutlarda olacağını düşünüyorum.Orada ticaret,üretim ve ihracat devam etmelidir.Bunu yapmanın yolu ortadan kaldırmaktır. Oradaki insanların barınma sorunu bu yüzden kalıcı konutların değerli olduğunu düşünüyorum.”

Proje kapsamında sanatçıların duygu, bilgi ve yeteneklerini ortaya koyarak ürettikleri eserlerin değerli olduğunu belirten Baran, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu şokun ardından sanat dünyasının ve iş dünyasının aynı hedef için kenetlenmesi, atılacak adımların ve yapılacak konutların sağlamlığını gösteriyor. katkıda bulunanlar bir kitabede yer alacak. Bu listenin başında değerli sanatçılarımızın yer alması gerektiğine inanıyorum.”

ATO 59 Nolu Kültür Sanat Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Emrah Hacıoğlu, “Sanat kalıba sığabilecek bir kavram olmadı. Bizim bir fikrimiz vardı, onu hayata geçiriyoruz. Güzelleştiren şeyin olduğuna inanıyoruz.” sanatın gücü İçinde yaşadığımız karanlık günleri aydınlığa çevirmek için projelerimiz devam ediyor. değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu